Mannelijke besnijdenis moet Afrika helpen in strijd tegen aids
© Majority World / Reporters
Wetenschappers en beleidsmakers hopen het aantal gevallen van aidsbesmetting in Afrika fors terug te dringen door middel van besnijdenis bij mannen. De ingreep wordt in verschillende recente rapporten naar voor geschoven als een belangrijk wapen in de strijd tegen het virus, schrijft het magazine Eos.
Drie verschillende studies in Kenia, Oeganda en Zuid-Afrika tonen aan dat besnijdenis bij mannen een belangrijke rol kan spelen bij de verspreiding van aids. Wanneer de man besneden was, bleek het risico op de overdracht van hiv van vrouw op man met maar liefst zestig procent te dalen.
Er zijn verschillende redenen voor die risicodaling: door de verwijdering van de voorhuid verdwijnen cellen die hiv nodig heeft om zich te vermenigvuldigen en vermindert de kans op kleine haarscheurtjes waardoor het virus makkelijker kan binnendringen. De huid van de blootgestelde eikel wordt bovendien ook steviger en biedt daardoor een betere bescherming tegen virussen.
‘Ook vrouwen worden geholpen’
‘Als we een vaccin zouden ontdekken met hetzelfde effect, dan zouden we iedereen met een verhoogd risico op hiv vaccineren’, zegt professor Marie Laga in Eos. Zij werkte in 1984 als onderzoeker rond geslachtsziekten in Kenia toen het virus zijn intrede deed in het land.
Volgens de aidsexpert worden ook vrouwen geholpen door de mannenbesnijdenis: ‘Als het infectierisico bij hen verlaagt, daalt ook het aantal nieuwe infecties bij vrouwen.’
3,4 miljoenen besmettingen vermijden
Uit de studies blijkt dat 3,4 miljoen nieuwe hiv-besmettingen vermeden zouden kunnen worden wanneer 28 miljoen mannen zich de komende vijftien jaar laten besnijden in veertien landen in
zuidelijk Afrika. De gezondheidzorg zou op die manier 13 miljard euro besparen, maar besnijdenis is uiteraard niet de redder die alles zal oplossen. Het condoom blijft de beste bescherming, aldus Laga. ‘Maar die moet je wel elke keer opnieuw gebruiken en je mag nooit falen, anders zijn al je inspanningen misschien voor niets geweest.’
Het nieuwe nummer van Eos ligt vanaf vandaag in de winkel.
Geen Alberto en Van Leemhuyzen in kerstshow van Samson & Marie: “Ik heb dat als een beetje zuur ervaren”
Nu ook tweede leerkracht aangehouden in middelbare school in Blankenberge: “Verdacht van aanzetten tot ontucht en grooming”
In zijn laatste weken trok hij van ster naar ster: Yorick (48) overlijdt na laatste grote culinaire roadtrip
Nieuw symbool voor verspilling van Europees geld: een ‘boomtoppenloopbrug’ zonder boomtoppen
Einde van een tijdperk wordt straks aangekondigd: “Karim Benzema verlaat Real Madrid voor miljoenen uit de woestijn”