Toneelhuis en dansgezelschap van Fabre krijgen negatief subsidieadvies: “Onverwacht, onwaarschijnlijk en onbegrijpelijk”

De beoordelingscommissie die zich buigt over de ingediende dossiers voor werkingssubsidies in de Vlaamse culturele sector heeft haar tussentijdse adviezen klaar voor de periode 2023-2027. Onder meer voor Toneelhuis en Troubleyn – het dansgezelschap van Jan Fabre – valt dat advies negatief uit. Troubleyn wil voorlopig geen commentaar kwijt, Toneelhuis reageert verrast.
Dat Troubleyn het moeilijk zou krijgen om nog opnieuw subsidies te ontvangen, stond eigenlijk in de sterren geschreven. Het losgebarsten schandaal rond spilfiguur Fabre, met de momenteel lopende rechtszaak rond vermeende feiten van pesterijen, geweld, seksueel ongewenst gedrag op de werkvloer en aanranding van de eerbaarheid, werpt een negatief licht op de hele organisatie. Troubleyn nam intussen wel al maatregelen zoals een integriteitsplan, maar mogelijk wordt dat onvoldoende geacht. Het advies was trouwens wel al klaar voor de start van het huidige proces.
LEES OOK. Wie seks had geweigerd, stond ergens achteraan weggestopt: getuigenissen leggen ‘het systeem-Fabre’ pijnlijk bloot (+)
Dat ook het Toneelhuis van artistiek leider en regisseur Guy Cassiers zou moeten vrezen voor het verlies van de werkingssubsidies is echter verrassend te noemen. “Dit nieuws komt totaal onverwacht, onwaarschijnlijk en onbegrijpelijk”, zegt algemeen directeur Maud Van de Velde. “We beraden ons.”
Het kabinet van Vlaams minister-president Jan Jambon (N-VA), bevoegd voor Cultuur, geeft voorlopig geen commentaar over de adviezen. De indieners van de dossiers krijgen nu in ieder geval nog de kans om te repliceren op de adviezen. Niet de beoordelingscommissie, maar wel de Vlaamse regering hakt uiteindelijk – voor de zomervakantie – de knoop door.
Lees ook
Video
Hoofdpunten
Het secondenspel van de afsluitende 800 meter: enkel bij een val kan goud Nafi Thiam nog ontsnappen, ook medaille voor Noor Vidts is haalbaar
‘Intieme ceremonie’, broer en zussen als getuigen en 500 gasten voor het huwelijksfeest van prinses Maria Laura (33)
Wat als je energiecontract afloopt? Kies je best variabel of vast? En hoe vind je beste leverancier?
“De gruwelijke waanzin keerde zich tegen ons”: Russische soldaat laat in 141 pagina’s geen spaander heel van Poetins leger
Marijn Devalck begrijpt niet waarom “slechtste afleveringen” van De Kampioenen met BTW worden heruitgezonden: “Wil men minder en minder kijkers?”