Ecologische Vrijheidsbeweging wint verkiezingen in Slovenië

Robert Golob — © AFP
Er lijkt een einde te komen aan het autoritaire bewind van de Sloveense premier Janez Jansa. Met 98 procent van de stemmen geteld, staat de ecologisch-centrumlinkse Vrijheidsbeweging van de nieuwkomer Robert Golob aan de leiding.
De Vrijheidsbeweging kreeg 34 procent van de stemmen achter zich, meldt de kiescommissie zondagnacht. Dat betekent dat de 55-jarige Golob goed op weg is om de nieuwe premier te worden. De conservatieve partij SDS van Jansa zou op 24 procent stranden.
Na een coronabesmetting zat Golob op verkiezingsdag in zelfisolatie in zijn thuisstad Nova Gorica. Hij hield zijn overwinningsspeech voor zijn supporters in Ljubljana daarom via videoverbinding. “De mensen vertrouwen er echt op dat wij de enigen zijn die de hoop op verandering kunnen vervullen”, zei Golob. “Voorlopig wordt er gedanst, maar maandag begint een nieuwe dag en daarmee ook het harde werk.”
Coalitie
Slechts drie andere partijen, de sociaaldemocraten, de christendemocratische, conservatie NSi (Nova Slovenija of Nieuw Slovenië) en het linkse Levica, haalden de drempel van 4 procent om in het parlement van Ljubljana te mogen zetelen.
De grootste partij zal hoe dan ook coalitiepartners moeten vinden om een nieuwe regering te vormen. Met deze resultaten zou Golob met de sociaaldemocraten een meerderheid kunnen vormen. Jansa daarentegen zou samen met Nieuw Slovenië, zijn traditionele coalitiepartner, niet aan een meerderheid geraken. De twee belangrijkste linkse partijen hebben ook al uitgesloten om toe te treden tot een coalitie onder leiding van de SDS.
Lees ook
Video
Hoofdpunten
“Stil kind”, rapper met goed gevulde bankrekening en zoon van kandidaat-burgemeester: dit weten we al over vermeende schutter Highland Park
112 - VERHALEN VAN OP SPOED. “Ik kwam binnen met rugpijn, een dag later was ik mama”
Officieel 5.518 coronabesmettingen per dag, maar die zijn slechts topje van ijsberg: “Doe maar maal vijf tot tien”
Dit is de Belg die werd opgepakt in Iran “als pasmunt voor terrorist”: “Olivier zit in de cel in zeer moeilijke omstandigheden”
Italië roept noodtoestand uit vanwege extreme droogte, en dat zullen toeristen mogelijk ook merken