Wereldgezondheidsorganisatie waarschuwt voor impact tabaksindustrie op milieu: “Tamelijk rampzalig”
© Shutterstock
De tabaksindustrie heeft niet alleen een impact op de volksgezondheid, maar veroorzaakt ook aanzienlijke milieuschade. Dat zegt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dinsdag. Volgens de organisatie is de tabaksindustrie “een van de grootste vervuilers die we kennen”.
De WHO maakt een stand van zaken op in het rapport ‘Tabak, vergif voor onze planeet’, waarin de milieuvoetafdruk van de hele sector wordt bekeken, van de teelt van planten tot de vervaardiging van tabaksproducten, consumptie en afval. De conclusies van dat rapport zijn “tamelijk rampzalig”, zegt de directeur voor bevordering van de gezondheid van de WHO, Rüdiger Krech.
De industrie is verantwoordelijk voor het verlies van 600 miljoen bomen en de tabaksteelt gebruikt elk jaar 200.000 hectare land en 22 miljard ton water. Ze stoot ongeveer 84 miljoen ton CO₂ uit, aldus het rapport.
“Tabaksproducten, het meest weggegooide afval op aarde, bevatten meer dan 7.000 chemische verbindingen die, eenmaal weggegooid, in het milieu terechtkomen”, vervolgt Krech. Elk van de 4.500 miljard sigarettenpeuken die jaarlijks in het milieu terechtkomen, kan tot 100 liter water vervuilen, zegt hij.
Gezondheidsrisico’s voor telers
De gezondheidsrisico’s van tabak blijven bovendien niet beperkt tot consumptie en afval: bijna een kwart van de tabakstelers lijdt aan de groene tabaksziekte, een vorm van nicotinevergiftiging via de huid. Door hun voortdurende contact met tabaksbladeren verbruiken deze telers het equivalent van de nicotine die in 50 sigaretten per dag zit, aldus Krech, die erop wijst dat in de sector een groot aantal kinderen werkzaam is.
Volgens het rapport wordt tabak vaak verbouwd in armere landen, waar water en landbouwgrond dikwijls schaars zijn en waar het gewas de plaats inneemt van cruciale voedselproductie. De tabaksteelt is ook verantwoordelijk voor ongeveer 5 procent van de ontbossing wereldwijd. Het draagt bij tot de uitputting van kostbare waterreserves.
Een aanzienlijk deel van de wereldwijde uitstoot van broeikasgassen is afkomstig van de verwerking en het vervoer van tabak - gelijk aan een vijfde van de koolstofvoetafdruk van vliegreizen.
Filters vervuilend en niet gezond
De WHO waarschuwt ook dat tabaksproducten – sigaretten en e-sigaretten – aanzienlijk bijdragen tot de plasticvervuiling wereldwijd. Sigarettenfilters bevatten sporen van microplastics, minuscule fragmenten die in de wereldzeeën worden aangetroffen, onder meer op de bodem van de Marianagoot, de diepste geul ter wereld – waardoor deze de op één na grootste bron van plasticverontreiniging ter wereld is.
In tegenstelling tot wat de tabaksindustrie beweert, is er echter geen bewijs dat de filters voordelen voor de gezondheid hebben, aldus de WHO.
Lees ook
Mexico verbiedt roken in de openbare ruimte
Nieuwe ‘ongeziene coronagolf’ in China: hoe gevaarlijk is die voor de rest van de wereld?
Je kan het niet zien, maar dit is wat er gebeurt als je de wc-bril omhoog laat bij het doorspoelen
Wereldgezondheidsorganisatie bezorgd om toenemende weerstand tegen antibiotica
Video
Hoofdpunten
Hier wordt nooit meer geskied: het skiverdriet van Frankrijk
Conner Rousseau over de bromance met Bart De Wever en het onderwijs: “Waarom verlagen we de leerplicht niet naar 16?”
Succesvolle vrouwen herkennen wat Sari Kees meemaakte op de Gouden Schoen: “Het is de totale miskenning”
Remco Evenepoel breekt koninginnenrit in San Juan vroeg open, maar blaast finaal zichzelf op: “Dit was een zelfmoordpoging. Ik had beter moeten weten”
Amerikaanse politie geeft beelden vrij van fatale arrestatie Tyre Nichols, inwoners reageren geschokt
Beste van Plus
Braziliaanse man zet eigen begrafenis in scène om te kijken wie er zou opdagen, maar dat pakt niet goed uit
Buurtbewoners horen vreemde geluiden uit woning komen en staan perplex als ze zien wat het is: “Hij beet een gat door de deur!”
Jonge visser ontsnapt op het nippertje aan zwaardvis
Jongen (15) valt in slaap tijdens verstoppertje in container en wordt zes dagen later bevrijd in ander land: “Hoe hij het overleefd heeft, is een raadsel”