Organisaties betogen tegen verhoging defensiebudget: “5 miljard euro extra, maar geen geld voor koopkracht? Stop de waanzin”

Themabeeld — © Fred Debrock
Een honderdtal betogers hebben dinsdag op het Albertinaplein aan de Kunstberg in Brussel actiegevoerd tegen een verhoging van het Belgische defensiebudget. Ze vinden het niet kunnen dat er enkele miljarden in Defensie worden geïnvesteerd terwijl Belgen het vaker moeilijker hebben door de inflatie en de stijgende energieprijzen.
Premier Alexander De Croo (Open Vld) trekt deze dagen naar de NAVO-top in Madrid met het nieuws dat België de defensie-uitgaven tegen 2035 zal optrekken tot 2 procent van het bruto binnenlands product. Aan de verhoging zijn wel verschillende voorwaarden gekoppeld, onder meer dat de investeringen niet ten koste mogen gaan van andere sociale prioriteiten.
Maar dinsdag hebben organisaties als Vredesactie, Pax Christi, Vrede vzw, Intal en Hart Boven Hard zich tegen deze investering verzet. Ze zien dat De Croo zich loyaal wil opstellen tegenover de NAVO-partners, maar ze vinden zijn beleid allesbehalve loyaal naar de bevolking toe. Op protestborden verwijzen ze naar de miljardeninvestering: “5 miljard euro, liever voor 340.800 extra kinderverzorgers”, “5 miljard euro, liever voor 192.000 extra treinen” of “ 5 miljard euro extra naar Defensie, maar geen geld voor koopkracht? Stop de waanzin”.
In een open brief begin juni hekelden de betogende organisaties al de beslissing. “Vraag is waarom er met de nu al grote wanverhoudingen, zoveel extra miljarden naar Defensie moeten. Al jaren schieten de rijke landen tekort om het klimaatfonds te vullen met de beloofde honderd miljard dollar om die energietransitie voor arme landen mogelijk te maken”, klonk het toen.
Lees ook
Video
Hoofdpunten
Redders zien gevaarlijke trend en slaken noodkreet aan ouders: “Hou jullie kinderen in de gaten”
Weinig lessen getrokken uit corona: het lijkt opnieuw ieder voor zich bij Europese aanpak apenpokkenvirus
Alana (23) reisde naar Turkije voor een nieuw gebit: “Ik kreeg mooie tanden, maar toen begon mijn nachtmerrie”
Laatste wens van onverwacht overleden Charlotte (26) ingewilligd: barbecue in de Carré
Na ophef over partnergeweld: Lil Kleine treedt binnenkort weer op in ons land dankzij zijn Vlaamse beste vriend