Iran reageert op verklaringen van Biden: “Nog meer vastberaden om belangen te verdedigen”
De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Hossein Amir-Abdollahian — © AFP
Iran zal voortaan “nog meer vastberaden” zijn om tijdens de onderhandelingen over het nucleair akkoord zijn eigen belangen te verdedigen. Dat laat de Iraanse regering vrijdag weten. Teheran reageert daarmee op het bezoek van de Amerikaanse president Joe Biden aan Israël.
Biden is sinds woensdag bezig aan een rondreis door het Midden-Oosten. Israël vormde de eerste halte. Donderdag ondertekende hij daar een strategisch partnerschap tussen Israël en de VS. In de verklaring staat onder meer dat de twee landen nooit zullen toelaten dat Iran een kernwapen kan verwerven.
Teheran is niet te spreken over de verklaring. “We zullen de onvervreemdbare rechten van de grote natie Iran nooit verwaarlozen” op nucleair vlak, zo reageert de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Hossein Amir-Abdollahian op Twitter. Het bereiken van een “goede deal” voor Iran blijft de voornaamste betrachting van Teheran, zo wordt ook benadrukt. “De show van het Witte Huis en van het zionisme (een verwijzing naar Israël, red.) maakt ons nog meer vastberaden.”
Israël is volgens experts de enige kernmacht in het Midden-Oosten. Maar het land beschuldigt zijn vijand Iran ervan ook te werken aan de ontwikkeling van een kernwapen. Teheran spreekt die beschuldigingen tegen.
In 2015 had Iran met verschillende grootmachten, waaronder de VS, een akkoord bereikt dat moest garanderen Iran geen kernwapens zou produceren. Maar in 2018 besliste de toenmalige Amerikaanse president Donald Trump eenzijdig om zijn land terug te trekken uit de deal. Als reactie daarop schond Iran steeds meer de limieten die het Iraanse kernprogramma waren opgelegd.
Onder de huidige Amerikaanse president Joe Biden werden de onderhandelingen in 2021 weer opgestart, maar die gesprekken lijken al enkele maanden op een dood spoor te zitten. Teheran en Washington geven elkaar de schuld van de impasse.
Beste van Plus
Lees ook
Tienduizenden Iraanse gevangenen krijgen gratie van Khamenei
Macron en Netanyahu willen samenwerken tegen “destabiliserende activiteiten” van Iran
Adil El Arbi en Bilal Fallah trekken ‘Rebel’ terug uit selectie van Iraans filmfestival
Iran drijft folterpraktijken op om protesten in de kiem te smoren: “In de gevangenis doen ze alles met je, behalve je doden”
Video
Hoofdpunten
Gevonden romp in Deurne is wel degelijk prostituee ‘Linda’, moordenaar schilderde appartement om sporen uit te wissen
Wout van Aert wordt opnieuw papa: echtgenote Sarah voor de tweede keer zwanger
Vlaamse spoedarts aangekomen in Turkije: “Belgische hulp traag? Het loopt enorm vlot”
Riadh Bahri getuigt over haatreacties op zijn outfit tijdens de Ensors: “Tom Waes wilde er een statement over maken”
Voorspelden vogels de aardbeving in Turkije? Experts over video’s waarop het vreemde gedrag van vogels enkele uren voor ramp te zien is