Hogere ‘boetes’ voor sociale huurders die te ruim wonen
Themabeeld. — © MARC HERREMANS - MEDIAHUIS
Sociale huurders die meer kamers hebben dan gezinsleden, zullen meer druk ervaren om te verhuizen naar een kleinere woning. Op initiatief van Vlaams minister van Wonen Matthias Diependaele (N-VA) verhogen de ‘boetes’ per kamer die ze ‘te veel’ hebben, zodat niet verhuizen makkelijk 100 euro per maand extra kan kosten. Dat schrijft Het Laatste Nieuws.
Een sociale woning is vandaag ‘te groot’ als het verschil tussen het aantal kamers en het aantal gezinsleden groter is dan één. Simpeler gezegd: als er minstens twee kamers op overschot zijn. Volgens Diependaele is die definitie vandaag veel te ruim. “Een koppel telt vandaag ook als twee personen die elk een slaapkamer nodig hebben, maar dat is natuurlijk niet zo. Dat passen we aan: een koppel telt voor één slaapkamer.”
Met de nieuwe regels zullen uiteindelijk 20.484 van de sociale woningen onderbezet zijn. Vandaag wonen bijna 14.000 sociale huurders in een onderbezette woning, en sommigen van hen moeten al extra huur betalen: zowat 32 euro extra per maand, per kamer. Dat bedrag wordt opgetrokken naar gemiddeld 57 euro, al is dat bedrag afhankelijk van de huurprijs.
De eindbedoeling is volgens de minister niet om mensen financieel te sanctioneren, maar wel om hen aan te sporen om te verhuizen. “Ik wil vooral die gezinnen helpen die al lang wachten op een grotere woning. Dat is rechtvaardig en proportioneel”, maakt Diependaele zich sterk.
De sociale huisvestingsmaatschappijen zullen mensen begeleiden in de zoektocht naar een nieuwe, kleinere woning. De straal waarbinnen die kan liggen wordt wel verruimd van 5 naar 15 kilometer. Sociale huurders met een ‘’eeuwig” huurcontract zoals dat voor 2017 nog werd toegekend die een eerste aanbod van een kleinere woning binnen die straal weigeren, zullen meteen elke maand de hogere onderbezettingsvergoeding moeten betalen. Huurders met een contract van 9 jaar kunnen na afloop van dat contract hun woning kwijtspelen als ze twee passende aanbiedingen weigeren. De nieuwe regels gaan in vanaf 1 oktober 2023.
“Schijnoplossing”
Volgens het Vlaams Huurdersplatform “viseert” Diependaele sociale huurders “met schijnoplossingen”, “met grote gevolgen voor de betrokken huurders”. “Waar we echt nood aan hebben: meer, veel meer, heel veel meer sociale woningen”, tweet coördinator Joy Verstichele.
Ook oppositiepartij Groen is niet te spreken over de hogere onderbezettingsvergoedingen. Volgens Vlaams Parlementslid An Moerenhout maakt Diependaele “jacht op de meest kwetsbaren” en steekt hij daar meer energie in dan in het wegwerken van de lange wachtlijst voor een sociale woning. “Een dak boven je hoofd hebben is een basisrecht. Dat het de minister zijn kerntaak is om daarvoor te zorgen, daar lijkt hij echter niet echt mee bezig te zijn.”
Lees ook
Stad gaat op zoek naar ontwerpteam voor een van laatste woonuitbreidingsgebieden: “Hier komen 125 sociale en betaalbare woningen”
Uitgeleefde arbeiderswoningen in Brugse Poort vervangen door sociale woningen: huurprijs is fractie van de marktwaarde
Lochristi wordt vennoot van Eigen Dak: verkommerde woningen Volkshaard mogelijk overgenomen
Al kwart miljoen huurders zit in moeilijkheden: “Het zal alleen maar erger worden”
Video
Hoofdpunten
Lieven is directeur van 1.200 leerlingen, Olivier van 234. Maar voor geen geld ter wereld zouden ze ruilen
Hoeveel kost de studierichting van een leerling secundair? Ontdek het hier
ONDERWIJZER. Bekijk hier hoe de scholen in jouw buurt scoren: hoeveel C-attesten reiken ze uit en hoeveel leerlingen halen later hoger diploma?
Studio 100 wijst Plopsa-CEO de deur na vernietigend rapport: “Iedereen besefte dat Steve hier niet ongeschonden uit zou komen”
De duurste fictiereeks kent de slechtste start: “Dit is de huidige realiteit”
Beste van Plus
Een romantisch begin, de dood van zijn vader en ‘de bocht van Frank’: de opmerkelijkste momenten van Frank Deboosere
Jongetje (7) stelt mishandelde hond gerust in aandoenlijke video: “Je vorige eigenaar was niet lief, maar hier ben je veilig”
Ex-Miss België Chayenne Van Aarle weer single
Metejoor toont zijn kleurrijke kledinglijn voor e5