Bedrijf dat België mondmaskers verkocht failliet verklaard: “Overheid kan nu wellicht fluiten naar miljoenen”
© BELGA
De dubieuze Luxemburgse vennootschap Avrox, die ons land 15 miljoen mondmaskers aanleverde in volle coronapandemie, is op 17 oktober failliet verklaard. Dat blijkt uit een document op de website van de Luxemburgse kruispuntbank voor ondernemingen. Volgens N-VA-Kamerlid Michael Freilich kan de overheid nu wellicht fluiten naar compensatie in het dossier.
Avrox kreeg destijds een bestelling van 15 miljoen mondmaskers toegewezen na een openbare aanbesteding van Defensie. Maar in het voorjaar van 2021 viel het gerecht binnen op het Luxemburgse adres van Avrox in het kader van een gerechtelijk onderzoek naar valsheid in geschrifte, gebruik van valse stukken, oplichting, witwassen en de belemmering van de vrijheid van opbod of van inschrijving.
LEES OOK. Lichtte Avrox-topman onze overheid op met schimmige miljoenendeal met mondmaskers?
Vier personen werden in verdenking gesteld. Zaakvoerder Laurent Hericord belandde vorig jaar in de cel en werd in augustus opnieuw van zijn vrijheid beroofd nadat hij de voorwaarden voor zijn invrijheidsstelling had geschonden.
Giftige zilveren nanodeeltjes en titaniumoxide
De Belgische staat betaalde destijds 32 miljoen euro voor de maskers, die door apotheken werden verdeeld. Daar moest echter mee gestopt worden toen bleek dat er mogelijk giftige zilveren nanodeeltjes en titaniumoxide in de maskers zaten.
Het bedrijf is intussen failliet verklaard, blijkt uit documenten op de website van de Luxemburgse kruispuntbank voor ondernemingen. Het faillissement werd op 17 oktober uitgesproken door een arrondissementsrechtbank, veel meer informatie is er niet.
LEES OOK. Hoge Gezondheidsraad bevestigt: gratis mondmaskers overheid zijn mogelijk schadelijk(+)
Volgens N-VA-Kamerlid Michael Freilich kan de overheid nu “wellicht fluiten naar compensatie” mocht Avrox veroordeeld worden. “Ik wees sinds het begin op het frauduleuze karakter van Avrox. Dat ze nu hun verantwoordelijkheden willen ontvluchten, was dus te verwachten.”
Lees ook
Professor Lode Godderis over afschaffing mondmaskerplicht in ziekenhuizen: “Logische stap, zal geen aanleiding geven tot grote stijgingen van aantal besmettingen”
JOUW MENING. “Bij een revalidatie vind ik het mondmasker zinloos en hinderlijk”
JOUW MENING. Moet de mondmaskerplicht ook in ziekenhuizen worden opgeheven?
Zorgsector wil zo snel mogelijk af van mondmasker: “Het wordt stilaan tijd om laatste coronamaatregelen op te heffen”
Video
Hoofdpunten
Ongeloof na tragisch overlijden van 3-jarig meisje bij ongeval aan opvang
Vakbonden en directie Delhaize houden vandaag laatste overleg, maar er is weinig optimisme
Intersekse Coralie (29) belandde in rolstoel na onnodige operatie, jaren later wordt ziekenhuis veroordeeld: “Ik ben jammer genoeg geen alleenstaand geval”
Trans persoon (28) schiet drie kinderen en drie volwassenen dood in school in VS: “Had nog veel erger kunnen zijn”
Zo leven de Grote Drie toe naar de Ronde van Vlaanderen: Mathieu van der Poel verkent niet, Wout van Aert en Tadej Pogacar wel
Beste van Plus
Koppel brengt te veel cupcakes mee naar restaurant voor gender reveal, maar vindt slimme oplossing: “De energie was onbeschrijfelijk”
Koe achternagezeten na ontsnapping uit slachthuis: “Ze was erg strijdlustig”
Nederlandse spermadonor moet voor rechter verschijnen omdat hij wereldwijd 550 kinderen kreeg
Millie Bobby Brown schrijft roman die zich afspeelt tijdens Tweede Wereldoorlog