Britse soldaat schuldig bevonden aan dood van man tijdens Troubles in 1988
Archiefbeeld. — © AFP
Een voormalige Britse soldaat is schuldig bevonden aan de doodslag op een man aan een checkpoint van het leger in Noord-Ierland meer dan dertig jaar geleden. De 53-jarige David Jonathan Holden stond voor een rechtbank in Belfast terecht voor de dood van Aidan McAnespie in februari 1988.
De 23-jarige katholieke McAnespie werd vermoord in Aughnacloy, net nadat hij een grenscontrole was gepasseerd. Hij was onderweg naar huis na een sportwedstrijd toen hij in zijn rug door schoten werd geraakt. Hij stierf ter plaatse. Holden gaf toe dat hij het schot had gelost maar zei dat het een ongeluk was. Hij had het schot per ongeluk gelost omdat zijn handen nat waren.
Volgens de rechter was Holden echter schuldig aan doodslag door grove nalatigheid. Hij zei dat Holden vanaf het moment dat hij de trekker overhaalde de gevolgen van zijn acties had moeten inzien. Holden is een voormalig Brits soldaat. Hij is de eerste veteraan die in Noord-Ierland is veroordeeld voor een historisch misdrijf sinds het Goede Vrijdagakkoord van 1998.
Het vonnis komt op het moment dat de Britse regering doorgaat met een controversiële wet die amnestie voorstelt voor mensen die beschuldigd worden van het doden of verwonden van mensen tijdens de Troubles. Critici zeggen dat het een poging is om voormalige soldaten te beschermen.
Beste van Plus
Lees ook
Brexit: Brussel en Londen vinden eerste akkoord(je) over Noord-Ierland
Ierse premier opent deur voor Brexit-onderhandelingen: “Noord-Iers protocol mogelijk te strikt”
Drie volwassenen komen om bij verkeersongeval in Noord-Ierland, vier kinderen raken gewond
Twee politieagenten overleven bomaanslag in Noord-Ierland
Video
Hoofdpunten
Inflatie daalt verder naar 8%, maar in de supermarkt blijven de prijzen sterk stijgen
Niemand die zo aan bekendheid won door de Oekraïne-oorlog dan de ‘ultieme schurk’, maar nu is het genoeg geweest voor Poetin
Hospitalisatiepolis fors duurder: wie voor goedkopere formule gaat, leest best na wat gedekt is
Drama op luchthaven Luik: drie beren gestorven nadat ze 24 uur lang in ijskoud vliegtuig moeten blijven zitten
Ella Leyers neemt zeilers beet met afhaalmaaltijd in ‘Over de oceaan’: “Gewoon blijven volhouden dat ik het zelf heb gemaakt”