‘Modelgevangenis’ nog maar net open en nu al gaat personeel staken: “Situatie is er ongereguleerd en onveilig”
De gevangenis in Haren is nog geen maand open en het personeel gaat woensdag al staken. “De situatie is er ongereguleerd en onveilig”, klinkt het bij de vakbonden.
De nieuwe gevangenis van Haren zou ‘een modelgevangenis’ of ‘de gevangenis van de toekomst’ moeten zijn. Er is plaats voor 1.190 gedetineerden, die hun uitgewoonde cellen in Vorst, Berkendael en Sint-Gillis inruilen voor een nieuwbouwcomplex. Maar kort na de opening zit het er al bovenarms op met de vakbonden.
"Haren was een pilootproject dat met veel trots is geopend. Maar de werknemers kwamen bijna meteen naar mijn kantoor om hun gal te spuwen. De situatie is er ongereguleerd en onveilig", zegt Pascal De Mol. De regiovoorzitter voor Brussel en Mechelen bij ACV Gevangenis heeft zelf een dag meegedraaid. "Ik heb personeel dat al twintig jaar werkt in de gevangenis zien huilen van onmacht. Ze doen nog liever een job die buiten hun expertise en interesse ligt, dan hier voort te doen."
Voor de opening zijn er maar twee proefdagen geweest, hekelt het gemeenschappelijk vakbondsfront. "Het veiligheidsdraaiboek voor wanneer gedetineerden een wandeling maken, bezoek krijgen, naar de dokter moeten en dergelijke, is niet aangepast aan de ervaringen en infrastructuur doordat er amper proefgedraaid is. Dat leidt tot onveilige situaties en onbetrouwbare procedures", zegt Frank Conings van het ACV.
"De procedures staan niet op punt. Een concreet voorbeeld zijn de badges. De deuren werken met een nieuw badgesysteem, daar zitten altijd fouten in die we tijdens proefdagen ontdekken en oplossen. Nu was daar geen tijd voor, waardoor er al deuren zijn opengegaan die niet mochten opengaan", zegt Stijn Van den Abeele van de vakbond VSOA Gevangenissen.
“Kinderziekten”
De combinatie van overbevolkte gevangenissen en personeelstekort leidt tot gebrekkige opleidingen van personeel. "In Haren worden ze er meteen in gegooid. De werknemers voelen zich hulpeloos en onveilig", zegt Alain Blancke, nationaal afgevaardigde van het ACV. Momenteel worden nog 173 nieuwe detentiebegeleiders gezocht.
De staking woensdag staat in het teken van meer personeel – de vakbonden hopen dat het beroep aantrekkelijker wordt. "Gevangenisambtenaren worden al twintig jaar volgens hetzelfde barema uitbetaald. Wij willen een volwaardige dertiende maand en maaltijdcheques", zegt Blancke.
Kathleen Van De Vijver, woordvoerder Gevangeniswezen, belooft dat de moeilijkheden geval per geval bekeken worden. "De gevangenis is nog maar net open, het is normaal dat er kinderziektes zijn. Dat zagen we ook in Nieuw Hasselt toen de personeelsleden uit Turnhout en Hasselt samenkwamen. Het duurt even voor iedereen zich thuis voelt."
Lees ook
Burgemeester Mathias De Clercq wil geen grondslapers meer in Gentse gevangenis: “Inhumaan”
Videobeelden tonen hoe Dutroux wordt uitgejouwd door medegevangenen, en een wc-borstel naar het hoofd krijgt geslingerd
24 urenstaking in gevangenissen: extra politieagenten opgeroepen en activiteiten geschrapt
Nieuwe staking in de Belgische gevangenissen dinsdagavond van start
Video
Hoofdpunten
Gebouwen storten nu nog in: beelden tonen hoe zwaar aardbeving in Turkije was
Bewakingsbeelden van Turkse winkel tonen bijna 2 minuten durende aardbeving
Zowat 200 Belgen geregistreerd in door aardbeving getroffen regio’s, geen informatie over Belgische slachtoffers
België “bekijkt wat B-Fast kan betekenen”, ook VS en Nederland sturen hulp naar Turkije na aardbeving
OPROEP. Ben jij in Turkije of Syrië, of heb je familie of vrienden in de getroffen regio?
Beste van Plus
James Cooke barst in tranen uit voor volle Lotto Arena na verrassing van Gert Verhulst
Politie haalt Smart die caravan trekt en nauwelijks vooruit komt uit verkeer
BV Hotspot. Lesley-Ann Poppe geeft zich bloot en op welke celeb lijkt Jitske Van de Veire?
Duif komt vast te zitten tussen sluitende autodeur