Spelen in Tokio kostten 20 procent meer dan organisatie aangaf
© BELGA
De Olympische en Paralympische Spelen van vorig jaar in Tokio hebben twintig procent meer gekost dan het organisatiecomité eerder meedeelde. Dat is de uitkomst van een onderzoek van het Japanse Rekenhof.
Door de coronapandemie liepen de kosten op tot 1,699 miljard yen (12,1 miljard euro). De organisatoren kondigden in juni aan dat de Spelen 1,424 miljard yen (10,1 miljard euro) hadden gekost.
Het Rekenhof publiceerde in haar rapport dat de organisatie ten onrechte enkele overheidsuitgaven had weggelaten. Het ging daarbij om antidopingmaatregelen, trainingsfaciliteiten voor atleten, catering in het olympisch dorp en kosten rond het nieuwe Olympisch Stadion.
Tokio schatte in 2013, toen het zich kandidaat stelde voor de Spelen, dat een bedrag van 734 miljard yen, minder dan de helft van het uiteindelijke bedrag, zou volstaan voor de organisatie. Het uitstel van de Spelen met een jaar en de organisatie in de zomer van 2021 in volle coronapandemie deden de kosten omhoogschieten.
Daarnaast is er in Japan al enkele maanden een schandaal rond Tokio 2020. Centraal in de zaak staat Haruyuki Takahashi, een hoge functionaris binnen het organisatiecomité. Hij wordt ervan verdacht steekpenningen te hebben aanvaard van grote bedrijven. Die konden op die manier makkelijker ‘officiële’ sponsors van de Spelen worden. Het bedrijf dat de mascottes van de Spelen produceerde is ook betrokken, net als onder meer een uitgeverij en een reclamebureau. Het proces van de zaak startte donderdag.
Lees ook
Corruptieschandaal rond Spelen van Tokio breidt zich verder uit: grootste reclamebureau van Japan in het vizier
Ex-tophoogspringster Blanka Vlasic over Ruben Van Gucht, haar burn-out en de strijd met Tia Hellebaut
IOC dreigt boksen al te schrappen van olympisch programma in Parijs
Concurrent van Belgian Tornados wordt voor drie jaar geschorst na fraude
Video
Hoofdpunten
In Gent-Wevelgem volgt belangrijkste test voor Jasper Philipsen: “Wedden met Mathieu van der Poel, dat doe ik nooit meer”
ONZE STERREN. Lorena Wiebes vs Elisa Balsamo, of toch weer die dekselse Lotte Kopecky in Gent-Wevelgem bij de vrouwen?
Ontdek hier het diverse parcours van Gent-Wevelgem in Flanders Fields 2023: De Moeren, Plugstreets en 9 hellingen met drie keer Kemmelberg
De voorlopige deelnemerslijst voor Gent-Wevelgem in Flanders Fields 2023: snelle mannen en klassieke kopmannen
“Dankjewel, vier het leven en pluk de dag”: mama van Evi Hanssen neemt afscheid van het leven met zelf geregisseerd feest