OVERZICHT. Dit waren de ergste aardbevingen van de laatste 20 jaar

Aardbeving Turkije — © REUTERS
Een aardbeving met een magnitude van 7,8 trof zondagnacht het zuidoosten van Turkije. Honderden inwoners van Turkije en buurland Syrië lieten daarbij het leven. De afgelopen twee decennia vonden nog verschillende andere zware aardbevingen plaats, waarbij in totaal honderdduizenden mensen overleden. Hieronder vind je een overzicht van de meest dodelijke.
Janne EijckmansBron: Reuters
- Op 14 augustus 2021 werd het zuiden van Haïti getroffen door een aardbeving met een kracht van 7,2. Er vielen meer dan 2.200 dodelijke slachtoffers en duizenden huizen raakten beschadigd of werden vernield.
- Bij een aardbeving in Indonesië drie jaar eerder, op 28 september 2018, lieten nog meer mensen het leven. Door de aardbeving met een kracht van 7,5 op het eiland Sulawesi, gevolgd door een tsunami, stierven meer dan 4.300 mensen.
- Ook het oosten van Iran werd op 12 november 2017 verrast door een zware aardbeving, met een kracht van 7,3. Daarbij vielen zo’n 400 doden, er waren ook slachtoffers in buurland Irak. Eerder datzelfde jaar stierven minstens 369 Mexicanen na een aardbeving van 7,1 op 19 september.
- In 2016 vonden twee zware aardbevingen plaats, één op 24 augustus in Italië met een kracht van 6,2. Die trof verschillende berggemeenten in de buurt van hoofdstad Rome, met ongeveer 300 dodelijke slachtoffers als gevolg. In Ecuador liep het dodentol nog hoger op na een aardbeving met kracht 7,8 op 16 april. Meer dan 650 inwoners stierven.
- Een aardbeving met eveneens een kracht van 7,8 trof op 26 oktober 2015 het noordoosten van Afghanistan met bijna 400 overlijdens, ook in Pakistan, tot gevolg. Bij een derde even zware aardbeving op 25 april in Nepal lieten maar liefst 9.000 mensen het leven en meer dan acht miljoen levens werden grondig verstoord.
- Op 3 augustus 2014 werd China het slachtoffer van een aardbeving met een magnitude van 6,3. Er vielen minstens 600 dodelijke slachtoffers in de provincie Yunnan.
- Op 24 september 2013 stierven in Pakistan minstens 825 mensen na een dubbele aardbeving, kracht 7,7 en 6,8, in de zuidwestelijke provincie Balochistan.
- Op 11 augustus 2012 werd Iran nogmaals getroffen door twee zware aardbevingen met een kracht van 6,4 en 6,3. Ze kostten minstens 300 inwoners van de stad Tabriz en haar omgeving het leven.
- In 2011 werden maar liefst drie landen opgeschrikt door zware aardbevingen. Op 23 oktober lieten meer dan 600 inwoners van Turkije het leven na een aardbeving van 7,2 in het zuidoosten van het land. Een nog krachtigere zeebeving – 9,0 – en een tsunami troffen het noordoosten van Japan op 11 maart, met zo’n 15.690 doden en 5.700 gewonden als gevolg. Die aardbeving veroorzaakte ook de nucleaire ramp rond de kerncentrale Fukushima. In Nieuw-Zeeland vielen eerder zo’n 180 doden, als gevolg van een aardbeving met een kracht van 6,3 op 22 februari.
- Op 27 februari 2010 doodden een aardbeving met een kracht van 8,8 en een daarop volgende tsunami meer dan 500 inwoners van Chili. Ook honderdduizenden huizen, wegen en bruggen werden vernield. Een maand eerder, op 13 januari, maakte een aardbeving met een kracht van 7,0 de hoofdstad van Haïti, Port-au-Prince, met de grond gelijk. Er stierven zo’n 316.000 mensen en 80.000 gebouwen in de hoofdstad en haar directe omgeving raakten vernield.
- Op 12 mei 2008 werd China opnieuw getroffen. Een aardbeving met een kracht van 7,8 in de provincie Sichuan kostte 87.600 Chinezen het leven. Ook in Pakistan vielen op 8 oktober 2005 opnieuw heel wat doden. Door een aardbeving met een kracht van 7,6 in het noordoosten stierven 73.000 burgers en ook 1.244 in een deel van India.
- In 2004 werden grote delen van Azië opgeschud door een zeer krachtige tsunami. Die werd veroorzaakt door een zeebeving met een kracht van 9,15 in de Indische Oceaan op 26 december. De tsunami trof onder meer Indonesië, Thailand, India en Sri Lanka. Bijna 230.000 mensen stierven of raakten vermist. Ook werden heel wat dorpen en toeristische eilanden verwoest. Tot slot kende Iran nog een derde zware aardbeving. Op 26 december 2003 kostte een aardbeving met een kracht van 6,6 in het zuidoosten van het land 31.000 mensen het leven.
Wil jij toegang tot alle artikels van Het Nieuwsblad? Duik in onze plusartikels en lees er elke maand 3 naar keuze gratis.
Beste van Plus
Aangeboden door onze partners
Lees ook
Video
Hoofdpunten
Jack (11) overleden na ongeval met muur op lagere school in Ekeren: “Hij heeft gevochten als een leeuw, tot op het einde”
Björn Soenens heeft longkanker: “Ik maak misschien kans op volledig herstel, maar ik ben uiteraard ook bang”
“Regering heeft een verdienstelijke oefening gedaan”, expert Wim Moesen over het begrotingsakkoord van de federale regering
Trix (26) blijft achter met “gebroken hart” na experiment met tattoos in ‘Ze Zeggen Dat’: “Wat als dit echt was?”
Invalbeurt van 17 minuten tegen Rode Duivels is Zlatan Ibrahimovic niet goed bekomen: 41-jarige Zweed weer weken buiten strijd
Acteur Johan Leysen (73) overleden
Meest gelezen
Meest recent
Turkije keurt als laatste NAVO-lidstaat toetreding Finland goed
Justitie start tweede onderzoek naar zwijggeld Trump, volgens Amerikaanse media
Verdubbeling nachtpatrouilles sinds eerste aanslag in Mechelen
“Regering heeft een verdienstelijke oefening gedaan”, expert Wim Moesen over het begrotingsakkoord van de federale regering
‘Wat we toen al wisten’ wint Boon Literatuurprijs
De Vulkan files: hoe Rusland al jaren een cyberoorlog tegen het Westen voorbereidt
Freya Van den Bossche over haar relatie met een vrouw: “Heb haatmails gekregen”
Granaat gegooid bij overval op café in Anderlecht
Collega’s reageren op afscheid Will Tura: “Hij zal altijd de grootste blijven”
Jack (11) overleden na ongeval met muur op lagere school in Ekeren: “Hij heeft gevochten als een leeuw, tot op het einde”
Deurwaarders mogen niet langer computers en smartphones in beslag nemen
Gers Pardoel wil Belg worden: “Ik voel me hier thuis”
Acteur Johan Leysen (73) overleden
Wetenschappers vinden mogelijk oorzaak van mysterieuze leverziekte bij kinderen
Experten over de psychologie van erfeniskwesties na moord op Waalse zakenvrouw: “Hoe meer geld, hoe groter de emoties”
Aantal snelheidsovertredingen vorig jaar met kwart gestegen
Grootste leverancier komt nu ook met vast contract voor “beperkte hoeveelheid klanten”: is het interessant voor jou?
Minister van Mobiliteit Gilkinet werkt aan verbod op heel korte vluchten: “België zou met zo’n wetgeving opnieuw pioniersrol spelen”
President Xi Jinping is China aan het voorbereiden op oorlog, zegt toonaangevend tijdschrift
Vissers gooien vis naar zeearend die het op gracieuze wijze vangt: “Heb je dat gezien?!”
Om kosten te besparen: Nederlands leger ‘geeft zich vrijwillig over’ aan vroegere vijand die nu bondgenoot geworden is
LIVE KOERS. Ontspannen Wout van Aert geeft na verkenning druk bijgewoonde persconferentie, Tadej Pogacar aangekomen in hotel
Curd en Katrien dreigen 600.000 euro te moeten ophoesten, maar schreeuwen onschuld uit: “We moesten onze klanten toch terugbetalen?”
Het tragische verhaal van Masha (13) en haar vader Alexei, die een zware tol betalen voor een vreedzame tekening
Vrouw in Brazilië na tien uur levend bevrijd uit graftombe
Groen pleit voor taks op privéjets: “Klein groepje mensen geniet van korte reisjes, maar klimaatschade raakt ons allemaal”
“Betrapt toen hij geheime info probeerde te verkrijgen”: dit weten we over de Amerikaanse journalist die werd opgepakt in Rusland
Turkse verkiezingsautoriteiten verwerpen bezwaar tegen kandidatuur van president Erdogan
Horeca Vlaanderen verbaasd over nieuw alcoholplan: “Gratis water bestaat helaas niet”
Code geel voor hevige regenval in heel België: “Mogelijk wateroverlast in gevoelige regio’s”