Donald Trump beweert dat hij dinsdag wordt opgepakt en roept op tot protest: “Neem ons land terug”

De Amerikaanse ex-president Donald Trump heeft op zijn eigen socialmediakanaal gezegd dat hij dinsdag zal worden opgepakt. De aangekondigde arrestatie zou een gevolg zijn van de zaak rond Stormy Daniels, de pornoactrice die van Trump zwijggeld zou hebben ontvangen om hun affaire stil te houden. In het bericht roept Trump op tot protest. “Neem ons land terug”, schrijft hij. Het Openbaar Ministerie heeft nog niet gereageerd op het bericht.

Gilles Liesenborghs en Guy Stevens

Trump wou de pers duidelijk voor zijn om de nakende arrestatie te melden en zette zich achter zijn toetsenbord voor een verontwaardigd bericht op Truth Social, het socialmediaplatform dat hij zelf oprichtte. Om zijn boosheid extra te benadrukken, typte hij het hele bericht in hoofdletters.

“Ons land is een derdewereldland en stervende. De American dream is dood”, zo schrijft Trump. “Linkse anarchisten hebben onze verkiezingen gestolen en daarmee ook het hart van onze natie. Amerikaanse patriotten worden gearresteerd en in gevangenschap gehouden als beesten, terwijl echte criminelen en linkse schurken zomaar hun gang mogen gaan op straat, doden en verbranden zonder dat ze daarvoor gestraft worden. Miljoenen mensen stromen onze grenzen binnen, veel daarvan komen van gevangenissen of gesloten instellingen. Misdaad en inflatie verwoesten ons leven.”

Dan begint Trump over zijn nakende arrestatie. “En nu blijkt uit gelekte documenten van een corrupte en politiek gemotiveerde arrondissementsrechtbank dat, zonder enig bewijs van misdaad en gebaseerd op een oud, reeds volledig ontkracht sprookje, de leidende Republikeinse presidentskandidaat en voormalige president volgende week dinsdag zal worden gearresteerd.”

Hij eindigt zijn pleidooi met een oproep die veel doet denken aan de boodschap die hij twee jaar geleden vlak voor de bestorming van het Capitool de wereld instuurde: “Protesteer en neem ons land terug!”

© Truth Social

Zes jaar geleden zouden Trumps advocaten twee weken voor de verkiezingen in november 2016 130.000 dollar hebben betaald aan Stormy Daniels, een Amerikaanse pornoactrice waar Trump een affaire mee gehad zou hebben. Het geld moest ervoor zorgen dat Daniels niet naar buiten kwam met dat verhaal, maar stond niet in de boeken. Vorige week werd Trump al uitgenodigd om te komen getuigen over de zaak tegen een jury in Manhattan. Zelf kwam hij niet opdagen. Zijn voormalige advocaat Michael Cohen, die drie jaar celstraf kreeg ten gevolge van de afpersingszaak, was wel van de partij. Trump heeft het onderzoek altijd afgedaan als een “politieke heksenjacht”, met als enige doel hem neer te halen.

Als Trump dinsdag effectief wordt gearresteerd, zou hij de eerste president ooit zijn die strafrechtelijk wordt vervolgd. Maar de kans dat het dinsdag al gebeurt, lijkt twijfelachtig. De verwachting binnen de VS is wel dat Trump opgepakt zal worden, maar niet voor in het onderzoek nog minstens één getuige verhoord is. Het is niet duidelijk wanneer dat zal gebeuren.

Het Openbaar Ministerie in Manhattan weigert te reageren op de beweringen van Trump. Een advocaat van de ex-president zegt zaterdag bij CNN dat die nog geen bericht heeft gekregen van dat OM, en dat zijn bericht op Truth Social enkel dient om “zijn onschuld te benadrukken”.

Capitool

De oproep van Trump om te protesteren en de VS “terug te nemen” roept herinneringen op aan zijn betoog vlak voor de bestorming van het Capitool in Washington op 6 januari 2021. Toen had de - toen nog - president de verkiezingen verloren van Joe Biden en zou diens overwinning bekrachtigd worden in dat Capitool door de volksvertegenwoordigers. Trump weigerde het resultaat van de verkiezingen en te erkennen en reageerde daarop door een protestactie te organiseren en te speechen op een afstandje van het Capitool. “We gaan naar daar”, zei hij in die toespraak en schreef hij op Twitter, waarna zijn volgers het gebouw met geweld binnendrongen. Het leverde een van de donkerste pagina’s in de Amerikaanse geschiedenis op.

Stormy Daniels© AP

Aangeboden door onze partners

Lees ook

Hoofdpunten